Hakkımda

Saime Serpil Özgül

Saime Serpil Özgül ortaöğretim ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamlamıştır. Ardından psikoloji lisans eğitimini 2015 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2017 yılında Pedagojik formasyon eğitimini de tamamlayarak, 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimiyle uzmanlaşmıştır. Yüksek lisans tez çalışmasını “Kaygılı ve Kaçınan Bağlanma Örüntülerinin Duygusal ve Bilişsel Şemalarla Olan İlişkisinin İncelenmesi” üzerinde tamamlamıştır.

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji dergisinde uzmanlık alanı olan bağlanma konusunun cinsiyet değişkenine göre duygusal şemalarla olan ilişkisine ortak bir araştırma yazısı yazmıştır.

Lisans eğitimi boyunca Psikolojinin farklı alt alanlarında staj yapmıştır. Adli Psikoloji stajını İstanbul Bakırköy Adliyesi’nde Aile mahkemelerinde, ortaokul öğrencilerinin psikososyal gelişim sürecini gözlemleyebilmek için; Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda stajlarını yapmıştır. Psikoloji Akademisi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde öğrendiği testleri süpervizyon eşliğinde uygulama fırsatı yakaladı. Neksav Rehabilitasyon Merkezi’nde, 2013 Yılında staja başladığı Reem Nöropsikiyatri Kliniği Levent Şubesinde yaptığı staj süresinde, vaka analizlerinde, akran süpervizyonlarına katılarak kendini geliştirmeye devam etmiştir. Np Hastanesinde staj programlarını tamamlayarak alan hakkında yetkin bir bilgi birikimine sahip oldu.

Grup terapisi becerilerinde aktif olarak kendisini geliştirebilmek adına, İlgi alanına bağlı olarak Temel Drama Eğitimi almıştır.
MEB onayı ile Sarıyer-Boğazhisar Eğitim kurumlarıyla Uluslararası Psikologlar Derneğinde Nisan 2015 tarihinde düzenlenen, süpervizyonlu çocuk testleri eğitiminde gönüllü olarak yer aldı. “Çocuğumu Tanıyorum” projesine aktif uygulayıcı oldu. 20.Ulusal Psikoloji Kongresine hem gözlemci hem de katılımcı olarak katıldı.

Lisans eğitimine devam ederken Psikoloji Akademisi Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde MMPI (Minnesota Kişilik envanteri) Uygulaması, Klinik Testler eğitimi almıştır. Kızılay Öğrenci komisyonunda etkinliklere katılarak, öğrencilik hayatında aktif rol oynamıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Maltepe Uğur Anadolu Lisesi’nde Bireysel Danışman/Psikolog olarak görevine başladı. Çalıştığı kurumda Sosyal Ben derneği ve okulundaki öğrencilerle Down Sendromlu Çocuklar adına yürütmüş olduğu Sosyal Sorumluluk Projesinde Uğur Okulları’nda “En Sorumlu Rehber Öğretmen” ödülünü aldı. 1. Maltepe Uğur Anadolu Lisesi Rehberlik Semineri’nde katılan İstanbul’daki Rehber öğretmenlere Prof. Dr. Bilge Uzun ile seminer programı oluşturmuştur. Konuşmacılardan biri olarak “Rehber Öğretmenlere İnternet Bağımlılığıyla nasıl baş edilir?” konusunu interaktif olarak ele almıştır.

Türkiye Emdr derneği üyesidir

2016-2018 yılları arasında Rorschach ve Projektif Testler Derneğin’den Tevfika İkiz hocamızın verdiği Rorschach Kuramsal Teori eğitimi almıştır.

Şu anda, 2017 Aralık ayında başlamış olduğu İstinye Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimindeki kurum psikoloğu olarak görevine devam etmektedir.

Kurumda bireysel seanslar dışında ihtiyaç alanına göre öğrencilere seminer ve atölye çalışmaları yapmaktadır.

2018 Güz Yarıyıl Döneminde “Yaşam Boyu Psikoloji” dersini öğrencilerle buluşturmuştur.

Aynı zamanda PsikoTerap-İST Eğitim ve Danışmanlık Merkezin’de ergen ve yetişkinlere bireysel seanslar ve Travma ve Krize Müdahale Eğitimi, Seans Odasında Grup Terapisi Becerileri ve Uygulamaları ve Psikoterapide Mindfulness ve Özşefkat eğitimi vermiştir.

2021 Ağustos ayı itibariyle, Suadiyede ve Nişantaşında bireysel seanslarını almaya devam etmektedir.

Davranış Bilimleri Enstitüsü bünyesinde EMDR I. Düzey (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) eğitimini tamamlamıştır. Aktif olarak süpervizyon almaktadır. Korona virüsü sürecinde gönüllü online Emdr terapisti olmuştur.

2018 yılından itibaren Prof. Dr. Ömer Saatçioğlu’ndan Bilişsel Davranışçı Terapi perspektifinden eğitim alarak çalışmalarına devam etmektedir.

İstanbul Mindfulness Akademisinden Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Eğitimini tamamlamıştır.

Mindfulness Academy Eğitmenlik Eğitimini tamamlayarak ”Eğitmen” ünvanını almıştır.

Prof. Dr. Medaim Yanık’ın Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır.

Doğan Şahin’den Psikanalitik Psikoterapi eğitimi almaya başlamıştır. (2021-…)

Gottman Çift Terapisi Eğitimininin 1. düzeyini Psikoloji İstanbul’ dan alarak eğitimini tamamlamıştır.

 

Uygulama Yeterliliği Olan Klinik Testler

Kişilik Testleri

 • MMPI
 • SCID- II Kişilik Envanteri
 • Hacettepe Kişilik Envanteri
 • Rorschah ve Tat Testi

Nöropsikolojik Testler (NPT) Türk Psikologlar Derneği’nden Öget Öktem Hoca tarafından Çapa Stajını tamamlayarak eğitimi almıştır.

Psikolojik Tanı Koydurucu Ölçekler

 • Beck Depresyon Ölçeği
 • Beck Anksiyete Ölçeği
 • SCL-90 Semptom Belirleme Ölçeği
 • Hamilton Depresyon Ölçeği
 • Teksas Yas Envanteri
 • Beier Cümle Tamamlama Testi
 • Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği
 • Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği
 • Panik Agorafobi Ölçeği
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği
 • Olay Etkisi Ölçeği
 • Padua
 • Sosyal İşlevsellik Ölçeği
 • Young Mani Ölçeği
 • Yale Brown Obsesif Kompülsiyon Ölçeği
 • Sosyal İşlevsellik Ölçeği

Çocuk Testleri

Çocuğumu Tanıyorum Projesi kapsamında;

 • Benton, Agte, Bir insan çiz, Bender Gestalt, Ankara Gelişim Envanteri (AGTE), Metropolitan Olgunluk Testi, Denver Gelişim Testi
background
Hemen Online Randevu Oluştur!
Formu doldurun, hemen yerinizi ayırtın!
Open chat
WhatsApp'tan Yazın!